Przeskocz do treści

Osiem goli dla Afryki 

15 Maj, 2010

„8 goals for Africa” to nawiązujący do ONZ-owskich Milenijnych Celów Rozwoju tytuł piosenki nagranej przez ośmiu znanych afrykańskich muzyków z okazji zbliżającego się Mundialu w RPA („goal” to po angielsku zarówno „cel” jak i „bramka”), której premiera odbyła się w tym tygodniu. Wśród wykonawców znaleźli się Yvonne Chaka Chaka z RPA,  Angelique Kidjo z Beninu, Oliver Mtukudzi z Zimbabwe, Eric Wainaina z Kenii, Baaba Maal z Senegalu, Soweto Gospel Choir z RPA oraz jazzmani, Hugh Masekela i Jimmy Dludlu z RPA.

Piosenka i teledysk mają propagować ideę Milenijnych Celów, których realizacja powinna się przyczynić do wyeliminowania ubóstwa oraz znaczącej poprawy jakości życia w krajach rozwijających się do 2015 roku. Nie czas i nie miejsce tutaj teraz na krytykę ONZ-owskich milenijnych założeń oraz zastanawianie się nad sensem podobnych postanowień (jestem w trakcie czytania książki, która odnosi się do podobnych inicjatyw podejmowanych przez kraje zachodnie bardzo sceptycznie) – skupmy się na samej muzycznej  inicjatywie.

Choć muzycznie kawałek nie jest absolutnie w moim stylu (ale myślę, że ma potencjał „złapania”, gdy wyświetlany będzie na południowoafrykańskich stadionach podczas Mundialu), a teledysk może się wydawać momentami mocno kiczowaty, jestem zdecydowanie na „tak”. Po pierwsze podoba mi się fakt, że wykonawcy są w stu procentach Afrykańczykami, że nie jest to kolejna inicjatywa typu „gwiazdy i gwiazdki bogatego Zachodu śpiewają dla biednej, nieszczęśliwej Afryki”. Tu Afryka wypowiada się sama za siebie – i choć to tylko piosenka, jest to pozytywny przykład brania spraw we własne ręce. Po drugie, mimo, że tematyka jest dość ciężka, całość utrzymana jest w optymistycznym tonie, co również nieczęsto się przy poruszaniu podobnych zagadnień zdarza. I w końcu po trzecie, jestem bardzo podekscytowana faktem, że tak ważna światowa impreza sportowa odbywa się w tym roku w Afryce, bo to niewątpliwie łączy się z wieloma szansami dla kontynentu, który na dodatek ma obsesję na punkcie piłki nożnej (podczas wizyt w pubach i barach Kenii i Tanzanii udało mi się tę słynną fascynację zobaczyć na własne oczy).  Poza tym przyznaję, że sama na czas Mistrzostw Świata zmieniam się w zaciętego kibica – więc w tym roku będę kibicować dodatkowo Afryce, nawet w rytm tej kiczowatej piosenki;-)

No comments yet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: